Najlepsze miody Podlasia  ''Pasieka Łapiński''

Najlepsze miody Podlasia ''Pasieka Łapiński''

Pasieki położone są w regionie Zielonych Płuc Polski w woj. podlaskim, usytuowane na wschód od Łomży w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym doliny Narwi, w regionie Bagna Wizna oraz graniczą z Biebrzańskim Parkiem Narodowym.

Brak przemysłu, intensywnej produkcji rolnej i szlaków transportowych predysponują te tereny do produkcji pszczelarskiej. Poza tym praca w terenie gdzie odwiedzając pasieki spotykamy łosia, wydrę, czarnego bociana czy puchacza o pomarańczowych oczach jest prawdziwą przyjemnością.

Jakość pozyskiwanych miodów potwierdzają badania instytutu pszczelarskiego, IJHARS, nagrody i wyróżnienia przyznawane naszym miodom w kolejnych konkursach. O jakości miodów świadczy również zadowolenie odbiorców naszych miodów. Sympatia klientów to od wielu lat największy skarb Pasieki Łapiński.

Jak prawidłowo zadbać o miód?

Miody powinny być przechowywane w pomieszczeniach suchych i bez zapachów (zakręcony słoik w kuchennej szafce). Jeśli słoik jest otwarty to miód może (nie musi) chłonąć zapachy i stanie się niesmaczny, może również chłonąć wilgoć i sfermentować.

Przy samodzielnym rozgrzewaniu miodu należy zwrócić uwagę, że już przy temperaturze 46 st. C jest uszkadzany jeden z kilku enzymów.

Miód dodajemy do herbaty o temperaturze około 70 st.C i wypijamy w ciągu 15 minut. Krótki okres wysokiej temperatury zapewni nam stosunkowo niedużą stratę enzymów.

Nagrody i wyróżnienia...

Od 2003 roku nasza pasieka uczestniczy w Podlaskiej Biesiadzie Miodowej w Kurowie.  Ideą tej imprezy jest promowanie miodu o najwyższej jakości. Podczas Biesiad miód jest poddawany surowej ocenie laboratoryjnej jak również ocenie wszystkich uczestników.

Rok 2015 - nagroda za najsmaczniejszy miód - XVI biesiada miodowa w Kurowie